Kategorie
Azory

Faial

Faial (od drzewka Myrica Faya Aiton z rodziny woskownicowatych, porastającego obficie okolicę) – portugalska wyspa wulkaniczna w centralnej części archipelagu azorskiego, położona na przeciw charakterystycznego stratowulkanu Pico, odzielonego od niej cieśniną o średniej szerokości 3 km, w której dużą atrakcję turystyczną stanowią obecnie liczne delfiny zwyczajne, sejwale i kaszaloty.

Powierzchnia wyspy wynosi 173 km², a jej przeciętne wymiary to 20 km długości i 25 km szerokości. Najwyższy punkt stanowi wierzchołek Cabeço Gordo (dosłownie Gruba Głowa), wznoszący się na wysokość 1043 m n.p.m. Spośród lokalnych wydarzeń historycznych na uwagę zasługuje stosunkowo duża ilość flamandzkich osadników, którzy zasiedlali wyspę począwszy od XV wieku, oraz erupcja Vulcão dos Capelinhos z 1957 roku, w wyniku której powierzchnia wyspy zwiększyła się o niecałe 1,5 km². Stolicą Faial jest miasteczko Horta, skupiające 6636 z niecałych 15 tysięcy aktualnych mieszkańców wyspy – jest to zarazem popularne miejsce postoju dla jachtów, przemierzających Atlantyk.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)

Kategorie
Azory

São Miguel

São Miguel – portugalska wyspa wulkaniczna w archipelagu Azorów, inaczej “Wyspa św. Michała”, zwana także “Zieloną Wyspą”. Największa w archipelagu (ok. 747 km²) – długość w kierunku równoleżnikowym około 90 km, szerokość południkowo od 8 do 15 km. Obszar górzysty, do 1105 m n.p.m. Uprawy ananasów, winorośli, drzew cytrusowych i buraków cukrowych. Zamieszkana przez 140 tys. osób, z czego 30 tysięcy mieszka w Ponta Delgada, największym mieście wyspy.

Jeziora Sete Cidades powstały w dwóch wulkanicznych kraterach średnicy 12 km. Na wyspie występują liczne przejawy aktywności wulkanicznej, m.in. gorące źródła i gejzery.

São Miguel jest pierwszą skolonizowaną przez Portugalczyków (1433) wyspą z archipelagu Azorów. Pierwotnie Składała się ona z dwóch oddzielnych wysepek, ale wybuch wulkanu w 1563 i wypływ lawy spowodował ich połączenie.

Źródło: Wikipedia (na licencji GNU FDL)